Zdravie a rôzne ochorenia

Veľmi dôležité pre život každého psa je jeho zdravie.

Prvým predpokladom pre zdravie nášho hovawarta je bezpečnosť okolia, v ktorom žije. Museli sme počítať s tým, že šteňa, ktoré sme si doniesli domov, bude svoje nové teritórium chcieť neustále skúmať,. a tak sme pred jeho príchodom odstránili všetky možné nebezpečné veci  (pozbieranie ostrých, špicatých predmetov, opravenie plota, zamedzenie prístupu k elektrickým káblom, riedidlám a iným chemickým predmetom).

Keď sme si boli zobrať našu Dorku od chovateľov, dávali sme im rôzne otázky ohľadom možných chorôb, ktoré by sa u nášho šteňaťa mohli časom vyskytnúť. Povedali nám, že pred dvoma týždňami bolo odčervené a ošetrené proti echinokokóze. Takže našťastie bolo všetko v poriadku a ani časom sa nič vážne nevyskytlo.

Hneď na druhý deň  ako sme si doniesli našu Dorotku domov, sme išli k nášmu veterinárovi.

Prvé čo nám dal bola veľmi tabletka na odčervenie, ktorú ako sme sa dozvedeli treba podať pred kŕmením a opakovať každé dva týždne, kým pes nedosiahne vek šiestich mesiacov. Tento liek odstráni črevné parazity, ktoré si mohlo šteňa doniesť ešte od svojej matky.

Ako ďalšiu ochranu pred nebezpečnými chorobami sme šteňa postupne dávali (po dohode s veterinárom) zaočkovávať, a to proti psinke, vírusovej hepatitíde, leptospiróze  a parvoviróze.  Po dosiahnutí šiestich mesiacoch bola naša Dorotka zaočkovaná aj proti nebezpečnej chorobe – besnote. Pred obdobím začatia výskytu kliešťov sme ju ešte dali zaočkovať aj proti  borelióze.

V jeden jarný deň, keď sme sa vrátili z výletu, sme si všimli, že nám naša Dorka kríva. Ihneď sme navštívili veterinára. Najskôr nás veľmi vystrašil jednou možnou chorobou kĺbov, ale neskôr vysvitlo, že náš pes mal na kĺbe na prednej labke prisatých dvoch kliešťov. Veterinár ich odstránil, dal nám dezinfekčnú mastičku a išli sme domov. Po dvoch dňoch sa stav našej Dorky začal zlepšovať a časom krívať úplne prestala. Preto vždy v jarných a letných mesiacoch pravidelne sledujeme, či nemá kliešťa a ak áno, odstránime ho špeciálnou pinzetou.

Pre zdravie nášho psa sme si našli veterinára, ktorý je k dispozícií vždy, keď sa niečo nepredvídané vyskytne.

Ďalšou prevenciou pred chorobami je aj správne držanie psa v čistote a jeho pravidelná hygiena. Veterinár nám na naše požiadanie Dorke vstrekuje do srsti špeciálnu tekutinu, ktorá ju chráni pred parazitmi, a to hlavne blchami a kliešťami. Dá sa kúpiť aj špeciálny obojok proti kliešťom a iným parazitom, ktorý je tak isto účinný. V rámci prevencie pravidelne čistíme búdu a podložku, na ktorej leží, prípravkom určeným na vyhubenie týchto nežiaducich parazitov, ktorí znepríjemňujú život, spôsobujú choroby kože a srsti.

Kontrolovanie a čistenie očí, uší, zubov, česanie, podávanie liekov, meranie teploty, váženie a meranie, podávanie prostriedkov proti parazitom sme začali hneď, ako sme si Dorotku doniesli domov, čiže už od šteniatka, aby si na to zvykla. Pri dospelom psovi, ktorý si nenechá na seba siahnuť, hlavne u veterinára, vzniká situácia, ktorá je nebezpečná pre obe strany.

To, že naša Dorka nie je vo svojej koži poznáme veľmi ľahko, a to napríklad podľa toho, že nás nevíta ako obvykle (vyskakovaním a šťastným motaním sa okolo nás), odmieta jedlo (to je naša kyselinka, zjedla by aj kyslú kapustu), preháňa ju a vracia, málo pije, má bolesti pri močení a vyprázdňovaní , stále sa škrabe a kňučí pritom, trepe hlavou a nervózne behá, ľahne si a zase ihneď vstane, nejaví žiadnu činnosť, nadmerne jej slzia oči, ktoré sú červené, alebo má zmeny na koži, je stále smutná a vyhľadáva temné miesta. V takomto prípade treba každú štvrť hodinu zmerať teplotu a ak je pravidelne väčšia než 39,5°C, treba okamžite zavolať alebo navštíviť veterinára. V kynologických časopisoch sa o rôznych chorobách píše preto, aby liečenia a pozorovania robil chovateľ alebo majiteľ, aby vedel aspoň orientačne rozoznať ich príznaky a v správny čas prišiel k veterinárovi. 

Choroby v dôsledku parazitov

U psov je popísaných viac ako 200 pôvodcov ochorení. Väčší dôsledok majú parazity na šteňatách, kde napadnutie môže vyvolať vážne zdravotné problémy, ale často sa vyskytujú aj u dospelých zvierat. Parazity predstavujú každodenný problém a chovateľ našťastie môže proti nim účinne preventívne zasiahnuť.

  1. Vonkajšie parazity

     B L C H Y sú najčastejšie vonkajšie parazity psov. Vyskytujú sa hlavne koncom leta až začiatkom jesene, ale stretneme sa s nimi aj v iných ročných obdobiach. Pes je hostiteľom niekoľkých druhov bĺch. Blchy nielenže dráždia psa cicaním krvi, ale môžu vyvolať rozsiahle kožné zmeny, až alergické reakcie. Čo je však dôležité sú medzihostiteľom pásomnice psej. Jedna blcha nakladie za život až 500 vajíčok, z ktorých sa v prachu rodia larvičky, tie sa živia rôznymi organickými zbytkami a môžu skonzumovať aj vajíčko pásomnice. Vajíčka pásomnice sa v blche vyvíjajú. Pri odstránení bĺch je preto nevyhnutné urobiť aj očistu celého okolia umytím, dezinfekciou a zároveň preventívne odčerviť psa.

     V Š I sú parazity, ktoré sa spolu zo svojím vývojovým štádiom –nymfou -živia krvou svojho hostiteľa. Vajíčka vší – hnidy, sú pevne prichytené v srsti. Vši sa objavujú najčastejšie v zimných obdobiach a sústreďujú sa okolo očí a telových otvorov.

     K L I E Š T E, predstavujú typicky sezónneho parazita, vyskytujúceho sa v teplom období roka. Najčastejšie napadnuté oblasti na tele, sú oblasti z jemnou pokožkou na bruchu, krku, za ušami, v medzinoží. Pri silnom napadnutí môže nastať až ochrnutie. Kliešte sú nebezpečné, pretože prenášajú veľa chorôb, napríklad lymskú boreliózu. Pokiaľ je kliešť zle odstránený, pretrhnutý a v koži zostane hlavička, môže spôsobiť svrbenie, alebo zápal. K odstráneniu kliešťa je dobré použiť špeciálnu pinzetu. Preventívne môžeme použiť púder, zásyp, špeciálne obojky postreky a pod.

  1. Vnútorné parazity

     P L O C H É   Č E R V Y  – patria k parazitom, z ktorých najčastejšie sa vyskytuje pásomnica. V našich podmienkach sú postihnuté nielen mláďatá, ale aj dospelé a staré psy. Spozorovať odchádzajúce články možno v truse, alebo okolo konečníka psa. Psy majú často zvýšenú chuť do žrádla a napriek tomu chudnú. Srsť je matná a vypadáva, niekedy majú bolestivé kŕče sprevádzajúce hlienovitú a riedku stolicu, môžu byť aj malátni. Liečba všetkých druhov pásomníc je veľmi jednoduchá, prostredníctvom preparátov, ktoré pôsobia proti oblým aj plochým červom.

     O B L É   Č E R V Y – sú oblé parazity, medzi najznámejšie z nich patria škrkavky a tenkohlavci.

   Škrkavka psia, je najčastejší parazit. Skoro každé narodené šteňa je už infikované larvami škrkaviek. Škrkavky žijú v tenkom čreve, živia sa črevným obsahom. Veľké množstvo škrkaviek ohrozuje zdravie šteňaťa nielen vylučovaním toxínov, ale aj priamo hrozí pretrhnutie čriev. U dospelých psov sa dostávajú larvičky do celého tela, kde sa môžu zakukliť a zostávajú schopné nakaziť zviera aj niekoľko rokov. V čase, keď je sučka kotná, sa pôsobením hormónov larvičky uvoľňujú a cestujú cez placentu do čriev šteniatok. Larvy, ktoré u súk kolujú v krvných cievach sa môžu dostať aj do mlieka a po dobu 2-3 týždňov sú vylučované mliekom. Kombináciou obidvoch ciest sa stane, že vo vrhu je nakazených 95% šteniat. Preto treba prvé odčervenie urobiť v 10-14 dňoch šteňaťa a opakovať pravidelne po dvoch až troch týždňoch . Existujú rôzne lieky, takže môžeme použiť zakaždým iný druh a prostredníctvom iných účinných látok v každom lieku, dosiahnuť účinnejšie odstránenie tohto nepríjemného a častého parazitu. 

Tenkohlavec líščí, je malý vlasovitý parazit slepého a hrubého čreva. Spôsobuje striedavé hnačky s prímesou krvi a chudnutie. Pretože tenkohlavci nabodávajú črevo, strata krvi vedie často k chudokrvnosti a u mladších šteniat môže spôsobiť úhyn.